Άρθρο Συνεργάτη

Η ρομποτική αποτελεί μια σχετικά καινούργια επιστήμη η οποία συνδυάζει στοιχεία ανάπτυξης λογισμικού, τεχνητής νοημοσύνης, προηγμένης μηχανολογίας, μελέτης της ανθρώπινης συμπεριφοράς κλπ. Παράλληλα οι πρώτες ολοκληρωμένες εφαρμογές της εμφανίζονται σε τομείς όπως η βιομηχανία, η ιατρική, η αεροπλοΐα, επηρεάζοντας την καθημερινότητά μας. Οι μαθητές όλων των βαθμίδων, εξοικειωμένοι σε σημαντικό βαθμό με τις νέες τεχνολογίες, δείχνουν ιδιαίτερο ενδιαφέρον για τη ρομποτική και δηλώνουν ενθουσιασμένοι όταν έρχονται σε επαφή με εφαρμογές ρομποτικής.

LEGO Education WeDo + Scratch

Παρακάτω μπορείτε να κατεβάσετε έναν οδηγό ρομποτικής με πληροφορίες για το πλαίσιο STEM και εκπαιδευτικά σενάρια χρησιμοποιώντας το περιβάλλον του Scratch.

Σενάρια

Πανελλήνιος Διαγωνισμός Εκπαιδευτικής Ρομποτικής 2020

O Πανελλήνιος Διαγωνισμός Εκπαιδευτικής Ρομποτικής διοργανώνεται για 6η συνεχή χρονιά από τον WRO Hellas με Στρατηγικό Συνεργάτη την COSMOTE.
Για περισσότερες πληροφορίες μπορείτε να μπείτε στη σελίδα του διαγωνισμού:

Διαγωνισμός

LEGO Education WeDo 2.0

Τα παιδιά έχουν κατασκευάσει και προγραμματίσει τα παρακάτω ρομπότ στη διάρκεια των μαθημάτων ρομποτικής που ξεκίνησαν στο σχολείο μας.

Παρακάτω μπορείτε να δείτε κάποιες φωτογραφίες από τις κατασκευές τους!

Την 1η θέση της κατηγορίας Δημοτικού κατέκτησε στον Τελικό του Πανελλήνιου Διαγωνισμού Εκπαιδευτικής Ρομποτικής 2018, η ομάδα Space Team από το Δημοτικό Θυμιανών Χίου.
Πατήστε εδώ για να δείτε το βίντεο της κατασκευής τους.

• 1η θέση: Οι Space Team από το Δημοτικό Θυμιανών Χίου
  • 2η θέση: Οι Crazy Builders από το 3ο Δημοτικό Hρακλείου Αττικής